Dożynki, zwane również Świętem Plonów, to święto ludowe połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończone żniwa. Jest ono zwieńczeniem całorocznej pracy rolników, którzy dziękują Panu Bogu za zebrane plony i pomyślne zakończenie żniw.
Gminne dożynki odbyły się 25 sierpnia w Zarzeczu. Uroczystości z udziałem rolników, władz samorządowych, zaproszonych gości i mieszkańców rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Zarzeczu, którą odprawił ks. bp Stanisław Jamrozek w asyście ks. dziekana Zenona Ruchlewicza oraz ks. wicedziekana Leszka Gruszeckiego. Kaznodzieja przypomniał, że każdego dnia musimy dziękować za trud rolników włożony w zbiór plonów, bo dzięki ich pracy na naszych stołach nigdy nie zabraknie świeżego, polskiego chleba, który jest symbolem jedności. Chleb, który przynosicie, to najpiękniejszy symbol życia, gościnności, przyjaźni, wspólnoty – parafialnej, rodzinnej, domowej. To źródło życia, podstawa naszej egzystencji – powiedział bp Stanisław Jamrozek.
Następnie, korowód dożynkowy składający się z delegacji wieńcowych sołectw, przeszedł na plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zarzeczu. Potem odbyła się prezentacja wieńców oraz dożynkowy obrzęd. Starostowie dożynek przekazali na ręce gospodarza dary złożone z plonów rolnych oraz bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki, którym następnie podzielili się ze wszystkimi uczestnikami. Wójt skierował do rolników serdeczne podziękowania za ich trud codziennej, żmudnej pracy na roli, dzięki której codziennie kroimy i spożywamy świeży bochen chleba.
Tegoroczne dożynki w Gminie Zarzecze były świętem nie tylko rolników ale i wszystkich mieszkańców, którzy licznie przybyli na imprezę. Jak na Zarzecze przystało, nie zabrakło barwnych akcentów, śpiewów, nawiązania do tradycji, atrakcji dla dzieci, jak również stoisk gastronomicznych. Gminną imprezę dożynkową zakończyła wspólna zabawa taneczna.